Przygotowanie auta do zimowej drogi.

Przygotowanie auta do zimowej drogi. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.


Lubuscy policjanci przypominają, iż odśnieżenie pojazdu to obowiązek kierowcy, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sprawa jest tym ważniejsza, biorąc pod uwagę panujące od kliku dni minusowe temperatury oraz opady deszczu i śniegu. Krótko mówiąc mamy zimę. Niedopuszczalnym jest, aby ruszyć w trasę gdy szyby są w dalszym ciągu zamarznięte lub gdy na dachu zalega biała masa. Taka sytuacja ogranicza lub całkowicie zasłania pole widzenia. Brak odpowiedzialności na drodze obwarowany jest wysoką grzywną – nawet do 3 tysięcy złotych.

Od kilku dni zimowa aura zagościła w całym kraju. Jak to zwykle bywa, przyniosła ze sobą piękne białe krajobrazy, ale również utrudnioną sytuację na drogach. Padający śnieg sprawia, że przyczepność pojazdów do jezdni jest mniejsza, a co za tym idzie musimy zdecydowanie zwolnić, aby bezpiecznie dojechać do celu. W tym miejscu wart zaznaczenia jest fakt, iż zimowe opony (choć nie obowiązkowe) są bardzo ważnym elementem składowym prawidłowego przygotowania auta do drogi. Kolejny z nich, niemniej istotny, dotyczy odśnieżenia samochodu. Zapewnienie szerokiego pola widzenia to podstawa.

.

Jak pokazuje praktyka policyjna, zdarzały się również sytuacje gdy kierowcy w czasie jazdy, skrobali – uwaga, wewnętrzną stronę szyb. Takie zachowanie jest niedopuszczalne! Wyruszenie w trasę gdy lód skuwa pojazd lub gdy na dachu zalega śnieg to skrajna nieodpowiedzialność. W przypadku hamowania, cała pokrywa białego puchu przesunie się do przodu, zasłaniając to, co dzieje się na drodze. Sytuacja staje się jeszcze groźniejsza jeśli wziąć pod uwagę nieodśnieżone pojazdy ciężarowe poruszające się drogami ekspresowymi lub autostradami. Spadający z naczepy śnieg i lód, przy wysokich prędkościach, stanowią śmiertelne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Jeszcze jedna ważna kwestia – sprawdzenie płynów eksploatacyjnych, szczególnie zimowego płynu do spryskiwaczy. Jego brak, może skutecznie uniemożliwić dalsza bezpieczną jazdę.

Policjanci przypominają, iż zgodnie z artykułem 66 ustęp 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:  

Podpunkt 1)  nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;  

Podpunkt 5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Brak zapewnienia powyższych warunków może skutkować mandatem karnym do 3 tysięcy złotych i nawet 12 punktami karnymi. Ponadto, w sytuacji gdy nieodśnieżenie auta przyczyni się do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym innym uczestnikom ruchu lub pasażerom, kierujący naraża się na kolejne konsekwencje prawne z artykułu 86 §1 kodeksu wykroczeń, które przewidują mandat karny nie niższy niż 1500 złotych, a punkty karne przyporządkowane zostają odpowiednio do okoliczności zdarzenia.

Młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment