Debata o bezpieczeństwie
Lubuska Policja odmienia współpracę na rzecz bezpieczeństwa przez wszystkie przypadki. W środę (11 grudnia) sulęcińscy funkcjonariusze zorganizowali debatę społeczną, na którą zaprosili przedstawicieli samorządu i instytucji bankowych. Celem spotkania było wypracowanie rozwiązań na rzecz jeszcze skuteczniejszej ochrony , w tym również seniorów, przed oszustwami. Inicjatywa nabiera ogromnego znaczenia, biorąc pod uwagę fakt, iż tylko w 2024 roku mieszkańcy naszego województwa łącznie stracili ponad 7,5 miliona złotych, padając ofiarami fałszywych pracowników banków, prokuratorów, policjantów czy też członków rodzin. Propozycje rozwiązań, jakie padły podczas prowadzonej dyskusji, to swojego rodzaju drogowskaz na 2025 rok, aby z profilaktycznym przekazem docierać do jak najszerszego grona odbiorców.
.
Debaty społeczne to jedna z form pracy profilaktycznej podejmowanej przez policjantów na terenie całego województwa lubuskiego. Są one niezwykle ważne, ponieważ dają mundurowym możliwość wsłuchania się w potrzeby i problemy mieszkańców. W środę (11 grudnia) z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie odbyła się inauguracyjne spotkanie, na które zaproszeni zostali samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji bankowych działających na terenie powiatu sulęcińskiego. Współorganizatorem wydarzenia był Sulęciński Ośrodek Kultury. Punktualnie o godzinie 10.00 w Sali SOK-u przy wspólnym stole zasiedli mundurowi, na czele z podinspektorem Mirosławem Chmielewskim I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie oraz zaproszeni goście. Lokalny samorząd reprezentowała Pani Agata Wdowiak Wicestarosta Sulęciński, Pani Adrianna Bana – Hanebauer Naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Sulęcinie, Urząd Miejski w Sulęcinie reprezentowała Pani Karolina Garlikowska.
Co bardzo cieszy, w debacie udział wzięli praktycznie wszyscy bankowcy działający w naszym regionie. Pierwszym punktem wydarzenia była analiza przestępstw, do jakich w ostatnim czasie doszło na terenie powiatu sulęcińskiego, którą przedstawił podkomisarz Przemysław Stankiewicz Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego. Podinspektor Chmielewski uzupełnił przekazane informacje o dane statystyczne. Następnie młodszy aspirant Klaudia Biernacka, omówiła aspekt korzystania ze sztucznej inteligencji przez sprawców. W tym kontekście bardzo wartościowy był wyświetlony spot, stworzony w ramach kampanii #ZnamTeNumery. Mundurowa wręczyła uczestnikom także materiały edukacyjne o rzeczowej tematyce.
Kolejnym elementem spotkania było wsłuchanie przedstawicieli instytucji bankowych oraz samorządowców na temat poruszanej problematyki z ich punktu widzenia. W tym miejscu pojawiła się niezwykle merytoryczna i cenna dyskusja. Padło wiele pomysłów jak polepszyć współpracę Policja – bank, Policja – samorząd, aby jeszcze skuteczniej przeciwdziałać oszustwom, w tym między innymi wobec osób starszych. Wszystkie propozycje zostały zapisane i stanowić będą kierunek profilaktycznej pracy mundurowych na rok 2025.
Od początku 2024 roku, mieszkańcy województwa lubuskiego w wyniku oszustw stracili ponad 7,5 miliona złotych. Przestępcy podszywali się pod pracowników banków, prokuratorów, policjantów czy też członków rodziny. Z pokrzywdzonymi nawiązywali kontakt telefoniczny lub za pomocą narzędzi internetowych. Plan na przyszłość? Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, w tym szeroko zakrojonych kampanii społecznych, które podniosą poziom świadomości obywateli.
Młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie