Podsumujemy pierwszą część wakacji

Podsumujemy pierwszą część wakacji i meldujemy gotowość do dalszych działań


Półmetek wakacji już za nami. Lubuscy policjanci w tym czasie prowadzili wiele działań, aby osoby korzystające z wolnego czasu, mogły robić to w sposób bezpieczny. Żeby było to jednak w pełni możliwe, służba policjantów musi zostać wsparta odpowiedzialnością nieletnich oraz ich rodziców czy opiekunów. Wspólnie zadbajmy o to, by druga połowa minęła bez groźnych zdarzeń!

Działania lubuskich policjantów związane z zapewnianiem bezpieczeństwa podczas tegorocznych wakacji tak naprawdę zaczęły się już kilka tygodni przed ostatnim dzwonkiem. Wtedy też mundurowi prowadzili w szkołach spotkania z uczniami, podczas których przekazywali istotne zasady dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Zagadnienia poruszane przez nich były związane głównie z prawidłowym poruszaniem się po drogach. Odpowiedzialnym korzystaniem z kąpielisk, zagrożeniem jakie niesie ze sobą zażywanie środków odurzających czy niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie. Kiedy 22 czerwca wakacje zaczęły się już na dobre, policjanci każdego dnia realizowali wiele działań związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

Na drogach mundurowi służyli pomocą wszystkim podróżnym. Wyciągali konsekwencje wobec osób, które łamiąc przepisy prawa narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Niestety, mimo ciężkiej służby i starań funkcjonariuszy oraz licznych apeli medialnych o to, by na drogach poruszać się w sposób uważny i odpowiedzialny, na lubuskich trasach nie obyło się bez groźnych zdarzeń. Od początku wakacji doszło bowiem do 63 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 67 zostało rannych. Doszło także do 983 kolizji drogowych. Codziennie na wielu lubuskich trasach można było dostrzec policjantów kontrolujących trzeźwość kierowców. Zasadność tych działań nie podlega żadnej dyskusji, ponieważ w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które decydują się wsiąść za kierownice pojazdu po wcześniejszym spożywaniu alkoholu. Od 22 czerwca policjanci zatrzymali 268 kierowców znajdujących pod wpływem alkoholu (214 w stanie nietrzeźwości, 54 w stanie po użyciu alkoholu).

.

Wiele uwagi stróże prawa skupili na zapewnianiu bezpieczeństwa nad akwenami. Realizując zadania w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci patrolowali tereny przywodne oraz wykorzystując specjalistyczne łodzie, pełnili służbę na wodach. Widząc nieodpowiedzialne zachowania natychmiast reagowali, a kiedy było to wymagane, wyciągali konsekwencje. Zawsze rozmawiając z plażowiczami czy osobami korzystającymi z wodnych środków transportu apelowali o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. I chociaż na lubuskich akwenach od początku wakacji nie utonęła żadna osoba nieletnia, to doszło do dwóch zdarzeń, gdzie życie tracili mężczyźni w wieku 41 i 70 lat.

Każdego roku okres wakacji oznacza dla policjantów czas ciężkiej służby na rzecz bezpieczeństwa osób odpoczywających od zwykłej codzienności czy edukacji. Tak było podczas pierwszej i będzie w drugiej połowie tegorocznego letniego wypoczynku. Żeby ten czas minął jednak bezpiecznie, służba policjantów musi zostać wsparta odpowiedzialnością nieletnich oraz ich rodziców czy opiekunów. Wspólnie zadbajmy o to, by sierpień minął bez groźnych zdarzeń!

Opracował: aspirant Mateusz Sławek

Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment