HANDEL LUDZMI

HANDEL LUDŹMI – REALNE ZAGROŻENIE W WIRTUALNYM ŚWIECIE. POLICJANCI RADZĄ JAK BYĆ BEZPIECZNYM


Dla nas policjantów najważniejszym jest, aby zapewnić każdemu użytkownikowi sieci maksimum bezpieczeństwa. Jak to robimy? Przede wszystkim poprzez edukację! Podczas prowadzonych działań profilaktycznych ostrzegamy naszych rozmówców jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Na ostatnim spotkaniu na tapet wystawiony został temat związany z handlem ludźmi i jego powiązaniem ze światem wirtualnym. Jaki był morał tych rozważań? Mniej znaczy więcej! Mniej informacji zamieszczanych w Internecie oznacza więcej bezpieczeństwa.

.

Młodzież (i nie tylko) sporą część swojego życia spędza w świecie wirtualnym, czyli w Internecie. Dla nas policjantów najważniejszym jest, aby zapewnić każdemu użytkownikowi sieci maksimum bezpieczeństwa. Jak to robimy? Przede wszystkim poprzez edukację! Widzimy się między innymi w przedszkolach, szkołach oraz klubach seniora. Podczas prowadzonych działań profilaktycznych ostrzegamy naszych rozmówców jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Każdorazowo zakres przekazywanych informacji dostosowywany jest do aktualnych potrzeb oraz wieku odbiorców. Skracając – pokazujemy jak świadomie korzystać z sieci. Ostatnie z takich spotkań mało miejsce zaledwie kilka dni temu. Gościliśmy w klasie VIII sulęcińskiej podstawówki. Przedstawiliśmy młodym ludziom jakie zachowania w Internecie są niezgodne z prawem.

Dużo mówiliśmy o wzajemnym szacunku oraz zdecydowanie potępiliśmy zjawisko tak zwanego hejtu. Najważniejsza część wykładu dotyczyła jednak rozsądnego zamieszczania treści w sieci. Uczulaliśmy młodzież, aby nie pokazywała całego swojego życia w przestrzeni wirtualnej. Może to mieć bowiem ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo. W tym miejscu przedstawiliśmy problematykę związaną z handlem ludźmi. Jak się okazuje ma ona bardzo dużo wspólnego z Internetem. Przestępcy mogą próbować nawiązać kontakt z młodymi osobami, podając się za kogoś zupełnie innego. Zbierają informacje, nawiązują relacje i usypiają czujność. Na koniec proponują spotkanie w realu. Ciąg dalszy takich historii może okazać się tragiczny w skutkach. Jak zaznaczyła młodzież po naszej prelekcji – nic z tego, my już wiemy i nie damy się oszukać! Takie słowa z ust nastolatków to ogromna wartość, dająca poczucie dobrze wykonanego zadania. Na koniec spotkania, dołożyliśmy kolejną cegiełkę na rzecz bezpieczeństwa uczniów. Każdy otrzymał od nas bardzo praktyczny gadżet – osłonkę na kamerę laptopa.

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment