„Błękitna Drużyna Wygasza” z I Liceum Ogólnokształcącego
„Wygasz” to innowacyjny projekt badania zanieczyszczenia światłem w województwie dolnośląskim przy udziale uczniów i nauczycieli szkół średnich. Projekt realizowany był w ramach przedsięwzięcia „Ścieżki Kopernika” w woj. dolnośląskim ze środków finansowych na naukę projektu systemowego „Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi oraz ich wynikami”. W ramach tego Projektu na terenie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba miało miejsce szereg różnych wydarzeń astronomicznych: Szkolne Warsztaty Astronomiczne, Astronomiczne Dni, Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne, a od roku 2013 także Warsztaty dla Nauczycieli.
Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego Klaudia Koczara, Alicja Ciechocka i Celina Ciecierska wraz z opiekunem kółka astronomicznego Jerzym Baranowskim wykonały szereg badań stanu zanieczyszczenia światłem nocnego nieba w okolicach miasta Sulęcina. Na podstawie kilkumiesięcznych pomiarów miernikiem wypożyczonym z Instytutu Astronomicznego UWr napisały pracę dotyczącą w/w tematyki. Ich starania w zostały docenione i nagrodzone symbolicznymi koszulkami Projektu. Natomiast nauczyciel fizyki i astronomii pan Jerzy Baranowski otrzymał certyfikat ukończenia warsztatów organizowanych przez wykonawców projektu i może wykorzystywać pracownię dydaktyczno-obserwacyjną (PraDO) w schronisku Orle k. Jakuszyc do prowadzenia zajęć dla swoich uczniów.
I LO na Ogólnopolskim Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie 7
Rok szkolny dopiero się rozpoczął a nasi uczniowie już starają się przekazywać swoją wiedzę i zdobywać laury. W piątek 16 września, wraz z opiekunem – Panem Jerzym Baranowskim, uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie 7” na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Alicja Ciechocka, Klaudia Koczara i Celina Ciecierska. Na festiwal pojechała również mała grupka uczniów o zainteresowaniach przyrodniczych: Sara Fahim, Maciej Kowalski, Krystian Ciechocki oraz Iza Sokołowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ośnie Lubuskim. Ala i Klaudia omówiły wyniki kilkumiesięcznych badań z wykorzystaniem miernika SQML dotyczących poziomu zanieczyszczenia światłem nocnego nieba w okolicach Sulęcina. Celina podzieliła się z poznańską publicznością swoimi pomysłami na wykonywanie nietypowych fotografii metodą solarygrafii, przy użyciu najprostszych, ogólnie dostępnych materiałów. Dziewczyny jako pierwsze przedstawiły swoje prace i wzbudziły ogólne zainteresowanie. Ich prezentacje zostały zaliczone do bardzo ciekawych i nagrodzone dyplomami.
Wszyscy mogli zjeść dobry obiad i wysłuchać ciekawych prezentacji lub obserwować doświadczenia wykonywane przez innych uczestników. Ogromne zainteresowanie wzbudził występ najmłodszej grupy miłośników fizyki – przedszkolaków z Rogoźna „Czy przedszkolak może unieść worek wypełniony powietrzem”. Po posiłku uczniowie uczestniczyli w zajęciach dr inż. Adama Buczka i Tarasa Zhezhera – „Co można zrobić z powietrzem?”, a ich nauczyciele w warsztatach Dr Parminder Singh Sandhu, Dr Ravjeet Kour, Dr Aneta Mika, Prof. Wojciech Nawrocik – Comparison of Asian and European Science Education Systems.
W drodze powrotnej zawitaliśmy do Kościana, gdzie w starej odrestaurowanej wieży ciśnień mieliśmy możliwość uczestnictwa w ciekawym wykładzie dr Krzysztofa Kamińskiego na temat „Sztuczne satelity i śmieci kosmiczne”.
Wykład, wcześniejsze prezentacje i pokazy doświadczeń tak zainspirowały naszych uczniów, że bardzo możliwe, że w tym roku szkolnym również przedstawią swoje prezentacje na innych konkursach fizycznych i astronomicznych
Reprezentantkom szkoły gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Strona Festiwalu: http://sons.amu.edu.pl/
Celina Ciecierska i opiekun kółka fizycznego Jerzy Baranowski